Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Přihlásit se

Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mě

Vytvořit účet

Povinné údaje
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo
Ověření hesla
E-mail
Ověření emailu
Captcha *
Reload Captcha

Co neříkat, když dítě s někým chodí

Jak děti rostou, člověk si říká, že si asi jednou přivedou své partnery. A že bude lepším tchánem nebo tchyní, než jaké vyfasoval sám. Ale času dost, není třeba se tím zatím trápit. A najednou vidíme, že potomek zdaleka ne dospělý se s někým vodí za ruku, a nám ten dotyčný leze na nervy. Co s tím, do čeho mluvit a do čeho ne?

Jdete tak po městě a najednou v dálce vidíte svou dceru, jak se s někým vede za ruku, nebo snad dokonce líbá? Vezměte zpátečku nebo aspoň otočte hlavu na druhou stranu a ušetřete oba trapné situace. Co byste asi tak získali, kdybyste se k ní přihlásili? Je totiž jedno, zda byste se tvářili jako chápaví rodiče nebo jí šli něco takového zatrhnout, trapas to bude v každém případě. A že vám to vadí? V určitém věku už se to přece zakázat nedá.

Zapomeňte na bodrost

Byl by zázrak, kdyby vám syn nebo dcera po svém boku představili někoho, kdo vám bude na první dobrou sympatický. Už proto, že to nejspíše bude taky tak trochu vyjevené tele, které se před vámi navíc bude stydět. Takže se nesnažte být moc bodří, stejně jako se moc nevyptávejte, ačkoli jste zvědaví až na půdu. A rozhodně se nesnažte svému potomkovi nového partnera vymluvit, či dokonce zakázat. Myslíte, že se kvůli vám rozejdou? To už spíš společně provedou nějakou pitomost.
„V dobách, kdy mi bylo mezi patnácti a dvaceti, neexistovalo, že bych si domů přivedla kluka. Ono by mě to vlastně ani nenapadlo – poslouchat kvůli tomu měsíce všechny ty ultratrapné rodičovské narážky? Děkuji, nechci,“ komentuje matka dvou teenageru Alice.
Podle ní to mají dnešní dospívající zjevně jinak. Klidně si přivedou svého partnera domů, někdy se alespoň zeptají na souhlas rodičů. Doporučujeme co nejdříve si ujasnit pravidla: že klidně ano, ale v sedm ráno je koupelna vaše – a podobně.

Hlavně nezvěte babičku

Rozhodně není třeba je zvát na opulentní nedělní oběd, kam přijede i babička z Kašperských Hor, ale klidně jim nabídněte svačinu nebo kafe. Pomoci by vám mělo i vědomí, že ten nebožák nebo nebožačka, které váš potomek přivedl až na váš práh, jsou z rozhovoru nejméně dvakrát nervóznější než vy.

Hlavně před potomkem, natož před jeho partnerem neplánujte společnou budoucnost mladého páru. Ani oni sami nevědí, jak dlouho spolu budou, a podobné řeči jim každopádně budou hodně nepříjemné. Něco jako "teď si užijte a za deset let se těším na vnoučátka" si před sotva dospělými potomky odpusťte. Vynechte také trapné historky z dětství vašeho dítěte.

Nevměšovat se, ale…

Psychologové podobný postup – tedy ono nevměšování – vcelku schvalují, ale s tím, že je dobré mít v té době za sebou nějaké ty domácí debaty nejen o antikoncepci, ale třeba i o tom, jak se ke klukům nebo holkám chovat a co si nenechat líbit. Jistě, asi by bylo na místě zasáhnout, kdyby se vaše dcera spustila s tím největším gaunerem v okrese, ale to se chválabohu zase tak často neděje.

Pokud se u vás doma přítelkyně a partneři vašich ratolestí střídají jako apoštolové na orloji, máte podle psychologů právo se ohradit i v případě, že už je potomek dospělý. Na druhou stranu – zkuste se na to dívat pozitivně, a to i když se partneři podezřele rychle střídají po boku dcery. Kdy jindy by si měli dospívající vyzkoušet, co jim na povaze a chování druhých vyhovuje a co ne? Podle odborníků je to dokonce ideální prevence, aby se později člověk nevrhl do vážného vztahu a "nenabil si čumák".

© 2019 Jemiblbe.cz // PHK MARKETING s.r.o.
click here