Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Přihlásit se

Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mě

Vytvořit účet

Povinné údaje
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo
Ověření hesla
E-mail
Ověření emailu
Captcha *
Reload Captcha

Jak se nezbláznit z rozvodu

Zvládnout rozvod nebo rozchod je těžké, i když jste o konec vztahu stáli. O to horší, pokud jste v něm chtěli pokračovat. Člověkem v obou případech cloumají pocity vzteku, nenávisti, které střídá zklamání a lítost, případně obavy z budoucnosti. Dobrá zpráva? Dá se to ustát bez újmy na cti, zdraví i psychice, jen to nebude hned.

Nepsané pravidlo číslo jedna: zapomeňte na pomstu, ať vás teď už bývalý protějšek naštval sebevíc. Sebere vám to energii, zkazí náladu a zničí do budoucna vztah, který mohl být alespoň korektní. Což potřebujete a chcete, zvláště pokud spolu máte děti.

Jak tedy proplout rozvodem, aniž by to člověka zničilo? Dali jsme pro vás dohromady pár praktických tipů od lidí, kteří tuhle životní patálii mají za sebou.

Zapomeňte na kýble špíny

I když na partnerovi momentálně nedokáže najít nic dobrého, nevyčítejte, nenadávejte, neshazujte, neútočte. Ničemu to nepomůže, ale hlavně, vyřčená slova už nejde vzít zpátky a to by vás už za pár týdnů mohlo mrzet. Možná byl v v posteli horší než váš předchozí partner, ale jak vám uleví, když mu to vmetete do tváře potom, co se rozcházíte kvůli tomu, že vám zahnul?

Mluvte o tom s dětmi

Pokud jste zároveň rodiči, musíte při rozchodu brát ohled i na ně – to znamená se pokud možno před nimi nehádat a nedohadovat, co jak bude. Ale taky to znamená, jim přijatelnou a věku odpovídající formou říci, že váš vztah končí, nicméně že je nadále máte rádi úplně stejně a že jako rodiče budete fungovat dál.

Mimochodem, nemá smysl jim tvrdit, že vám to jen teď neklape a že budete bydlet odděleně, ale že se to třeba zase srovná, ačkoli něco takového nemáte v úmyslu ani náhodou – dávali byste jim falešnou naději.

A ještě jedno důležité pravidlo, nikdy na druhého rodiče nekydejte špínu, dítě vás má rád oba stejně a nemůžete po něm ani podvědomě chtít, aby se postavilo na stranu jednoho z vás.

Mluvte o tom s kýmkoli

Ať už je důvod rozchodu jakýkoli, neduste to v sobě, mluvte o tom s kamarádkami, s kamarády, s psychologem. Jasně, můžete brát konec vztahu, o kterém jste si mysleli, že bude na celý život, jako svoje selhání. Ale i tak je dobré o něm mluvit, klidně včetně přiznání vlastních chyb. Jen poproste ostatní, ať vás falešně nelitují a naopak vás upozorní, kdybyste něco přeháněli, či se chystali udělat nějaké zbrklé rozhodnutí typu „seberu děti a odstěhuju se na druhý konec republiky“.

Neodmítejte pomoc

Seberte odvahu a řekněte o konci partnerství i společným přátelům, ať už společně nebo každý za sebe. Nejspíše se budete bát reakcí, ale rozvod není konec světa a jednak takhle předejdete šeptandám, navíc o tahle přátelství nemusíte přijít, ačkoli se s nimi už nejspíše nebudete vídat společně. A možná zjistíte, že spousta lidí vám může nabídnout pomoc, i kdyby to mělo znamenat třeba to, že vám tu a tam přinesou uvařený oběd, když nebudete mít sílu vařit. Nebo vám dohodí právníka, to se taky počítá.

Dohodněte se na majetku co nejdříve

Budete totiž muset řešit i praktické věci, tedy například rozdělení majetku, budoucnost hypotéky, společných půjček a podobně. Tady je rozhodně ideální přizvat na pomoc někoho, kdo tomu vážně rozumí, ať už to bude finanční poradce nebo již zmíněný právník. Toho ostatně budete potřebovat i u soudu, který nejdříve stanoví podobu péče o případné společné děti a pak vás teprve rozvede.

Alimenty? Buďte realističtí

Na výživném se můžete dohodnout předem, než dojde na soud, stejně jako na tom, jak se budete dělit o péči o potomky – soud pak může vaši dohodu jen posvětit. Rozhodně se vyplatí přistupovat k tomu s rozumem, nesnažit se tomu druhému skrz děti mstít. Pokud jde o alimenty, nechtějte ani málo, ani přehnaně moc. 

Vzpomínky zůstávají

Spousta lidí má pocit, že rozvod či rozchod anuluje všechny hezké zážitky ze společných let, ale tak to není, všechny samozřejmě platí i nadále. Nevyhazujte staré fotky, nemažte videa, na kterých jste s partnerem, za pár měsíců by vás to mohlo mrzet.

S novým vztahem nespěchejte

A ještě jedna věc. I když vás obava z toho, že vás čekají léta single života, bude nutit k tomu rychle si najít někoho jiného, netlačte na pilu. Nefungovalo by to, z konce vztahu se člověk musí vzpamatovat, odžít si ho. Neznamená to nicméně, že musíte žít jako jeptišky či mniši, jen to nejspíše zatím nebude a celý další život.

 

© 2019 Jemiblbe.cz // PHK MARKETING s.r.o.
click here