Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Přihlásit se

Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mě

Vytvořit účet

Povinné údaje
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo
Ověření hesla
E-mail
Ověření emailu
Captcha *
Reload Captcha

První pomoc při nevěře: Nenechte se semlít emocemi

Zažít nevěru není nic pěkného. Pravděpodobnost je bohužel poměrně vysoká. V dlouhodobých vztazích se jí podle statistik dopouští šedesát procent mužů a čtyřicet procent žen. Doufáme spolu s vámi, že vás se to týkat nebude. Ale kdyby náhodou, tady máte průvodce emocemi, které v takovém případě člověk zažívá. A pár tipů, jak na podobnou pohromu reagovat.

Zjištění, že vám byl protějšek nevěrný, zcela logicky spouští celý gejzír emocí. Některé jsou snadno pochopitelné – jako třeba hněv, panika, pocit zrady. Ale objevují se i další, které mohou člověka zaskočit. Které to jsou?

Stud

Je snadné pochopit, že po provalení nevěry jste naštvaní, ale proč vás zároveň trápí pocit, že je to ostuda? Hanba obvykle souvisí s pocitem ponížení, člověk navíc má tendenci myslet si, že to nějak způsobil. Stydět by se však spíš měl váš protějšek.

Prázdnota, nulové emoce

Jasně, jste smutní. Ale spousta podvedených lidí nějakou dobu necítí nic, jako by jim chyběly emoce, kterými by dokázali na nevěru reagovat. Člověka to může svým způsobem vyděsit, znamená to snad, že mu na to vztahu vlastně nezáleží? Vůbec ne, pocit prázdnoty je vlastně psychologickým obranným mechanismem, který vás chrání před tím, abyste se například úplně složili. Postupem času odezní, jak budete schopni události zpracovat.

Touha

Tohle spoustu lidí překvapí. Ten druhý vás podvedl, možná ho nechcete ani vidět, čekáte, že ho budete nenávidět. Ale může se také stát, že po něm budete toužit více než jindy. Nevěra totiž paradoxně dokáže zvýšit pocit přitažlivosti mezi partnery a výsledkem může být snaha, že tenhle vztah nevzdáte a že o partnera či partnerku budete bojovat. Proč ne?

Kritika

Možná budete prostě myslet hlavně na to, jak jen mohl být ten druhý tak hloupý, že kvůli jednorázové aféře ohrozil něco, co jste společně roky budovali. Ne jen, že má zmatek v placení účtů za elektřinu a že si nepamatuje, kdy končí dětem kroužky, ještě se chová jako hlupák i ve vztazích.

Úleva

Tenhle pocit je vlastně pochopitelný. Spousta podváděných už nějakou dobu tušila, že se něco děje, že je něco jinak, ale nedokázali přijít na to co. Takže, když je to venku, jsou si jistí, mohou s tím něco dělat a to s sebou logicky přináší úlevu.

Jak reagovat bezprostředně po provalení nevěry?

Zpracování vlastních očekávaných i neočekávaných pocitů je jedna věc, reakce hlavně směrem k partnerovi nebo partnerce druhá. Jak se chovat krátce po tom, co to všechno prasklo? Nadávejte si velké úkoly, týkající se třeba rozhodnutí o budoucnosti vašeho vztahu. Na to bude čas později.

1. Promluvte si se svým protějškem
Pokud se oba chcete pohnout dál, budete o tom spolu muset mluvit, i když se do toho ani jednomu z vás nechce. Klidně mu zkuste vysvětlit, jak se cítíte, že jste totálně rozhození a že zatím neumíte říct, zda a jakým způsobem dokážete nevěru překonat. Je to těžké, ale zkuste v úplně prvních momentech nedávat žádná ultimata, nevyčítat, zkuste spíše jen sdělit své pocity. Samozřejmě, možná budete plakat, řeknete něco drsného, ale zkuste se k tomu neustále nevracet.

2. Povolte se svoje pocity
Nebojujte s emocemi, které prožíváte, pokuste se je identifikovat, porozumět jim. Je jedno, jak překvapivé pro vás jsou, všechny jsou normální.

3. Udělejte si ve své mysli prostor na emoce
Stává se, že lidé jsou tak zaneprázdněni každodenními činnostmi, že opravdu nemají šanci přemýšlet o tom, jak se skutečně cítí. Někdo se dokonce neustálým vymýšlením nějaké činnosti podobnému prostoru pro přemýšlení o sobě vyhýbá. Ale ubližujete si tím. Nemusíte hned umět meditovat, ale občasné zpomalení, kde budete přemýšlet sami o sobě, vám prospěje.

4. Zvažte, s kým to proberete
Je těžké být na podobné situace sami. Ale dobré není ani vytroubit je do světa. Dobře si promyslete, s kým byste chtěli nevěru partnera nebo partnerky probrat, ideálně by to měl být někdo, kdo zná jen vás. Nečekejte ani nevyžadujte praktické rady, spíše to berte tak, že podobný rozhovor vám rovněž pomůže srovnat si myšlenky. A neodmítejte případnou nabízenou pomoc, i kdyby to mělo být třeba jen dvouhodinové pohlídání dětí.

Související položky (podle značky)

© 2019 Jemiblbe.cz // PHK MARKETING s.r.o.
click here